środa, 29 października 2014

Nowoczesne zasady odżywiania czyli jak w ekspresowym tempie zostać wegetarianką

 


Tak, tak pisałam, że nie planuję zostać wegetarianką a tymczasem wpadła mi w ręce książka Nowoczesne zasady odżywiania T.C. Campbella i jego syna i wywróciła mi plany do góry nogami. Muszę przyznać, że pierwszy raz spotykam tak konkretną i przekonującą książkę, która promuje ideę wegeterianizmu. Może dlatego, że jest to opracowanie naukowe oparte na ogromnej ilości badań a nie tylko odwoływanie się do naszego poczucia moralności. Nie żebym pomniejszała znaczenie wegetarianizmu ze względów ideologicznych. Ciężko pogodzić się z cierpieniem zwierząt ale jakimś cudem większość ludzi dość skutecznie potrafi eliminować takie myślenie ze swojej świadomości. Tak, też należę do tych ludzi. Będąc jeszcze licealistką byłam wegetarianką ideologiczną przez 2 lata. Teraz nie mam już jednak 18 lat i potrzebuję czegoś więcej. 

Panowie Campbell podali mi to 'więcej' na tacy. Nie miałam pojęcia, że istnieją tak jednoznaczne wyniki badań wpływu diety odzwierzęcej na zdrowie.  Nie wiedziałam, że dieta roślinna potrafi znosić działanie nawet substancji kancerogennych, cofać zmiany miażdżycowe, wpływać na poziom hormonów co z kolei przekłada się na zahamowanie raka piersi. Autor opisuje również badania nad wpływem diety na cukrzycę, choroby autoimmunologiczne i różne rodzaje nowotworów. Opisuje w jaki sposób manipuluje się badaniami i ich wynikami.Ujawnia kulisy działalności koncernów związanych z nabiałem, cukrem, mięsem oraz lekami.
Co więcej, po wielu latach badań autor sam przeszedł na wegetarianizm i z typowego mięsożercy stał się propagatorem diety roślinnej.

Może to egoistyczne ale okazuje się, że moje własne zdrowie jest dla mnie najlepszym motywatorem do zmian. Z tej okazji postanowiłam poeksperymentować przez najbliższy miesiąc z dietą wegetariańską. Na początek po prostu sprawdzić czy dam radę. Fakt, książka jest NAPRAWDĘ przekonująca. 

Pozdrawiam i życzcie mi powodzenia ;) 

2 komentarze:

  1. W takim razie jestem ciekawa jak ci pójdzie :-) czekam na sprawozdanie za miesiąc ;-)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...